Cytox TEST

Cytox test beslenmemizde tüm ana elementlerin kontrol edildiği bir gıda intolerans testidir.Özel laboratuar ortamında analiz edilir.Kişinin beyaz kan hücrelerinin (lökosit) ilgili gıda ekstraktlarıyla reaksiyonlarını tanımlayan bir testtir.Uzman hekim tarafından değerlendirilir.

Test sonuçları Cytox bilgisayar programında her kişi için ayrı ayrı raporlandırılmaktadır.Yaklaşık 123 gıdanın sonucu alınmaktadır.

Türkiye distribütörü İZMİR EGE LABORATUVARI’ dır. İzmir Ege Laboratuvarı için tıklayınız.

Test EGE DETAY TIP LABORATUVARI ‘ nda çalışılmaktadır.

GIDA İNTOLERANSI NEDİR ?

Gıda intoleransı terimi kişilerin sıklıkla kullandığı yiyeceklere karşı organizmanın verdiği hücresel bir yanıttır (IgG4 gibi). Bu yanıt IgE tipi alerjik yanıttan farklıdır.Yani gıda intoleransında domatese karşı intolerans olmaması o kişinin domatese alerjisi (IgE tipi) olmadığı anlamına gelmez.Bu nedenle alerjik reaksiyondan kesinlikle ayırt edilmelidir.Alerjilerin aksine gıda intoleransına bağlı semptomlar yiyeceklerin tüketiminden hemen sonra ortaya çıkmazlar.Hatta gıdaların tüketimine bağlı olarak intolerans sürekli hale gelebilir ve birçok rahatsızlığa neden olabilirler.

GIDA İNTOLERANSINA BAĞLI OLUŞABİLECEK RAHATSIZLIKLAR

1

İrritabl Bağırsak Sendromu

2

Dispepsi (Sindirim Güçlüğü)

3

Obezite

4

Egzama

5

Sedef

6

Dermatitis Herpetiformis

7

Yüksek Kolesterol

8

Dismenore ( Adet Sancısı )

9

Alerjik Rinit

10

Hipertansiyon

11

Kronik Sistit

12

Vajinit

13

Tiroid Bezi Hastalıkları

14

Nedeni Tanımlanamayan Ağrılar

15

Ülseratif Kolit

16

Aşırı Yorgunluk

17

Diyabet

18

Psikomotor Bozukluklar

19

Kas Ağrıları

20

Çarpıntı

21

Nevralji

22

Uykusuzluk

23

Migren

GIDA İNTOLERANSININ TARİHÇESİ

Dış çevre ile ilgili patolojik olayların sistematik çalışmaları 1930’ ların sonlarına doğru ABD ‘ de başladı.Kronik alerji ve gıda intoleransına özel bir dikkat verildi. 1947 yılında Sguiere ve Lee alerjik hastalarda lökositlerin sayısında alerjenler ile inkübasyondan sonra vitro azalma gözlemlediler.1959 yılında, Dr. Byron WAKSMAN hücrelerdeki antijen-antikor ve sistotsik olaylar üzerinde çalışmalar yayınladı.Yöntem daha sonraki yıllarda geliştirilip standardize edildi ve kullanımı kolay bir hale getirildi.Son yıllarda da piyasada-dünyada jenerik isimleriyle bilinen çok sayıda test yapılmaya başlanmıştır.

OBEZİTE VE GIDA İNTOLERANSI (Cytox TEST)

Dünyada binlerce insan kilo verme konusunda gıda intoleransı testi sonrasında inanılmaz sonuçlar elde etmiştir. Organizmalarınızın tolere edemediği gıdaları bir süreliğine (ilk aşamada 3 ay) hayatınızdan çıkararak ve intolerans testi sonuçlarına göre diyet uygulayarak, metabolizmanızın normale dönmesini sağlayabilir ve bunun sonucunda da zayıflayabilirsiniz.

Diyet yaptığımız halde kilo veremediğimiz durumlarla sıklıkla karşılaşırız .Bunun sorumlusu gıda intoleransı olabilir. Marul,ton balığı, havuç, tavuk gibi ‘’hafif’’ diye düşündüğümüz gıdalar, onları tolere edemiyorsak, metabolizmamızın onları gerektiği gibi kabullenmemesine sebep olabilirler.Gıda intolerans testi belirli bir süre boyunca (ilk aşamada 3 ay ) uzak durmamız gereken gıdaları belirler ve ilk haftalardan itibaren harika sonuçlar elde edebiliriz.

Cytox TEST NASIL UYGULANIR

  • Sabah açlığı ile alınan numuneyle çalışılmaktadır.
  • Numune Türü: Sitratlı Kan 2 Tüp
  • Son 3 gün içerisinde alkol tüketilmemelidir.
  • Kortizol kullanımı varsa kesilmelidir.
  • Gıda alerjisi varsa belirtilmelidir.
  • Diğer metabolik rahatsızlıklar belirtilmelidir.
  • Kişinin 123 parametre gıdayı ne sıklıkla tüketebileceği raporunu verir.